W tym poście chciałabym Wam przedstawić zabawki dla dzieci w pierwszym roku życia. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, jednak nie wszystkie z nich są rozwijające dla naszych dzieci. Aby ułatwić Wam poszukiwania ciekawych propozycji, spotkałam się z dziewczynami ze sklepu Majolinek, razem wymieniłyśmy się doświadczeniami jako mamy i stworzyłyśmy dla Was poniższą listę.
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega bardzo intensywnie, zmieniają się też jego potrzeby, dlatego na początek przedstawię zabawki dla parotygodniowych maluszków, a dalej dla starszych dzieci.
Jak zazwyczaj zapraszam do oglądania lub czytania.
Gotowi do czytania ? No to zaczynamy.
Mobile
Mobile to zabawka typowo motessoriańska, została zaprojektowana dla dzieci przez samą Marię Montessori. Dzieci przyglądając się im rozwijają zmysł wzroku, koncentrację, a także widzenie przestrzenne.
Mobile wprowadzamy w następującej kolejności:
- od 3 tygodnia życia – mobile kontrastowe, w kolorze biało-czarnym, o płaskich figurach.
- od 5 tygodnia życia – mobile w trzech podstawowych kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym, pojawiają się przestrzenne bryły.
- od 8 tygodnia życia – mobile posiadają różne kolory i kształty.
Uważam, że mobile to tańsza i ciekawsza alternatywa do elektronicznych karuzelek. Jako że żadna elektronika nie zastąpi nam tego delikatnego ruchu powietrza, który wprawia w ruch mobile.
Nie martwcie się o ich zamontowanie, NIE potrzebujecie wiertarki ani pomocy męża😉, mobile są bardzo lekkie. Składają się z papieru i cienkich żyłek dlatego wystarczy przykleić je na taśmę dwustronną do sufitu. Posiadają regulowaną żyłkę, więc sami ustalacie ich długość. Najlepiej zawiesić je w miejscu aktywności dziecka czyli tam gdzie nie śpi.
Mobile są pięknie zapakowane, więc jest to również dobra propozycja na prezent.
Szumisie
Pewnie szumisia nie muszę Wam przestawiać, ponieważ jest on już dobrze znany rodzicom. Jest to pluszowa zabawka, która ma wgrany biały szum, dzięki czemu ułatwia dzieciom zasypianie. Szumiś posiada magnesowe nóżki więc łatwo go można przyczepić w różne miejsca (wózek, łóżeczko….). Nie musicie pamiętać o jego wyłączeniu ponieważ robi to automatycznie po 40 minutach, również kiedy dziecko się w nocy obudzi i zacznie płakać automatycznie się włączy.
Zabawki kontrastowe
Dzieci w pierwszych miesiącach życia widzą w odcieniach szarości, dlatego polecam w tym czasie zabawki kontrastowe:
- Książeczka kontrastowa – może być to czarno-biała książeczka sensoryczna, ale również nie zapominajcie o tradycyjnych książeczkach kontrastowych, które możemy już dziecku pokazywać od 3 miesiąca życia. Więcej o książeczkach kontrastowych znajdziecie tutaj.
- Spiralka kontrastowa – bardzo praktyczna, można ją zawiesić dziecku przy łóżeczku, ale również w wózku czy przy foteliku samochodowym.
- Piłeczka kontrastowa typu Takane -ta piłeczka ma wiele zastosowań. W pierwszej kolejności kolor przyciąga dziecka uwagę, następnie służy do nauki chwytania i przekładania z rączki do rączki. W późniejszym czasie będzie idealna przy nauce raczkowania. Składa się ona z trzech części więc dziecko może się nią bawić przez składanie i rozkładanie.
Baby Gym
Kiedy dziecko leży na plecach i interesuje się przedmiotami wiszącymi, świetnie sprawdzi się Baby Gym. To drewniana konstrukcja do której przyczepione są różne zawieszki, dziecko ćwiczy wyciąganie rączek i chwytanie.
Zabawki do nauki chwytania
Te drewniane zabawki ułatwią dziecku naukę chwytania, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i dobrze dopasowanym do rączki kształtom. Są to perełki Grimm’s, króliczek na krążku (do takich krążków warto również doczepić chustę – dzieci bardzo to lubią) Grzechotka Grimm”s.
Ciekawą propozycją jest Skwish z Manhattan Toys – drewniana zabawka na gumce, dziecko może ją ściskać, przekładać z rączki do rączki. Do tego wydaje przyjemny, delikatny dźwięk.
Zabawki do nauki raczkowania
Zabawka do nauki raczkowania powinna mieć jedną ważną cechę. Z jednej strony powinna się poruszać, z drugiej strony nie powinna być tak mobilna jak zwykła piłka, która już po lekkim dotknięciu może dziecku zniknąć z pola widzenia.
- Drewniane rolki – delikatnie się poruszają, są łatwe do chwycenia, mogą pełnić również rolę grzechotki.
- Piłeczka typu Takane – wspominałam już o niej wcześniej, w nauce raczkowania również się super sprawdzi.
- Piłeczki sensoryczne Rubbabu – wykonane są z naturalnego kauczuku, w 100 % biodegradowalnego. Są przemiłe w dotyku, mają przeróżne faktury i występują w dwóch wielkościach o średnicy około 5 cm i 10 cm. Dla takich maluszków bardziej sprawdzą się te mniejsze, są jednak na tyle duże, że dziecko nie zmieści je do buzi.
Akcesoria do rozszerzania diety
Wprowadzając nowe produkty do diety dziecka zachęcam Was do zapoznania się z metodą BLW (Bobas Lubi Wybór) u nas się ona bardzo dobrze sprawdziła. W skrócie polega ona na tym, że dziecko je samodzielnie rękoma ugotowane warzywa, owoce i inne produkty (nie zmiksowane). Na początku nie da się uniknąć bałaganu (jeśli posiadacie psa – łakomczucha – to pomoże Wam ze sprzątaniem podłogi 😉) i bardzo się przyda dobry śliniak. Pewnie nie jedna mama wie jak trudno doprać plamy po marchewce czy pomidorze dlatego chciałam Wam polecić śliniaki z firmy Elodie Details.
- Śliniak Elodie Details – jego pierwsza wielka zaleta to nie chwytanie plam, my stosowaliśmy swój intensywnie przez rok i cały czas wygląda schludnie i estetycznie. Oprócz tego jest bardzo miły w dotyku, miękki, dzięki czemu dobrze dopasowują się do szyi dziecka .
- Sztućce Doddl – kiedy dziecko zacznie korzystać ze sztućcy to ten zestaw jest idealnie dopasowany do jego małej rączki. Już w pierwszym roku życia dziecko może ćwiczyć prawidłowy chwyt widelca czy łyżeczki. W zestawie znajduje się również dobrze dopasowany nóż, przydatny do nauki krojenia. A tutaj macie trochę więcej informacji o pierwszych nożach dla dziecka.
Gryzaki
Kiedy dziecko zaczyna poznawać świat buzią to warto aby w jego otoczeniu znajdowały się przedmioty z naturalnych materiałów. Przydatne będą drewniane zabawki wcześniej używane do nauki chwytania. Polecam Wam również gryzaki Tikiri z naturalnego kauczuku o pięknych kolorach (barwione również naturalnie) . Możecie je wykorzystać jako zabawka do wody, a dzięki temu że nie mają dziurki (jak inne gumowe zabawki) nie rozwinie się w nich pleśń.
Zabawki do wody
Jak jesteśmy już przy zabawach wodnych to obowiązkowo zobaczcie co potrafi ta mała Fontanna Pszczółka z firmy Skip hop. Jest łatwa do chwytania i daje dużo uciechy małym dzieciom i tym trochę większym również.
Inną wodną propozycją będą wiaderka do wody – mają różne otwory na dnie, dzięki temu dziecko ogląda różnego rodzaju deszcz. Przydadzą się także do przelewania wody – zabawy typowo montessoriańskiej.
Instrumenty
Instrumenty podobnie do książeczek to zabawka dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. Taki maluch może już używać marakasów, cymbałków, deszczownicy (shaker) czy flet. Tak, tak już w tym wieku dzieci uczą się kontroli nad świadomym wydychaniem powietrza i flet świetnie im w tym pomaga. Tylko jeden warunek musi się on znaleźć w ich otoczeniu.
Figurki Zwierzaków
Maria Montessori zwracała uwagę, aby w otoczeniu dziecka znajdowało się jak najwięcej rzeczywistych obrazów. Figurki zwierząt świetnie w to założenie się wpisują. Zwróćcie uwagę, aby kupowane zwierzęta miały zachowane realne proporcje to znaczy, aby na przykład kura nie była większa od świni. Tutaj mogę polecić figurki z firmy Schleisch lub nieco tańsze Collecta z Rossmana. Warto na początku kupić zwierzątka, które dziecko może spotkać w swoim otoczeniu jak kota czy psa lub zwierzęta wiejskie. Świetnie się sprawdzą do naśladowania odgłosów zwierząt – dzieci w tym wieku to uwielbiają.
Drewniane układanki
Jedną z pierwszych układanek jaką możemy dziecku zaprezentować to układanka Trzy Koła. Jeden kształt i trzy wielkości do dopasowania. Dziecko ćwiczy chwyt pensetowy, istotny w późniejszej nauce pisania. Popatrzcie aby uchwyty były duże i zaokrąglone co bardzo ułatwia dziecku chwytanie.
Jest to pomoc Montessori, jeżeli jesteście zainteresowani innymi pomocami Montessori dla dzieci po pierwszym roku życia to zapraszam tutaj.