U dzieci w pierwszym roku życia występuje FAZA WRAŻLIWA na ruch. Jeśli to pojęcie jest dla Was obce to podpowiem, że jest ono ściśle związane z pedagogiką Marii Montessori. Faza Wrażliwa to okres w życiu dziecka kiedy z łatwością i przyjemnością uczy się nowych umiejętności. W przypadku Fazy wrażliwej na ruch możemy wyróżnić rozwój MOTORYKI DUŻEJ kiedy dziecko uczy się chodzić , skakać, wspinać ale również jest to rozwój MOTORYKI MAŁEJ kiedy uczy się precyzyjnej pracy rękami.

Dla chętnych do oglądania🎬

Pomoce Montessori dla dzieci w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia rozwijają motorykę małą, ale również wspierają koordynację ręka – oko, uczą porównywania wielkości i rozpoznawania kształtów.

Jedną z pierwszych pomocy jaką możemy dziecku zaprezentować to DREWNIANE PUDEŁKO Z KULĄ.

Drewniane pudełko z kulą

Występuje ono w dwóch wariantach:

  • z tacą – dla dzieci siedzących od 8 m-ca życia
  • z szufladą

Dziecko pracując z pomocą:

  • uczy się że obiekt który znika – nie znika na zawsze
  • rozwija koordynację ręka – oko
  • ćwiczy chwytanie przedmiotów
  • ćwiczy trafianie do otworu

UKŁADANKI

Na początku przedstawiamy dziecku najprostszą układankę czyli trzy koła.

Mają one ten sam kolor aby nie rozpraszać uwagi dziecka i aby mogło się skupić na różnicy w wielkości poszczególnych kół. Duże, zaokrąglone uchwyty ułatwiają dziecku trening chwytania.

Kiedy dziecko opanuje tą układankę możemy mu zaprezentować różne kształty (trójkąt, kwadrat i koło). Mogą się one znajdować na osobnych podstawkach lub na jednej podstawce.

Po pracy z trzema kształtami, dziecko pracuje z pięcioma różnymi kształtami.

DREWNIANE PUDEŁKO Z ….

Kolejna pomoc dla dzieci w tym przedziale wiekowym to drewniane pudełka z różnymi kształtami.

Na początku dziecko pracuje z pudełkiem z kulą, następnie z walce, graniastosłupem o podstawie kwadratu, trójkąta oraz z pudełkiem z żetonami.

Pudełka te mogę otwierać się za pomocą drewnianych drzwiczek lub szuflady.

PODKŁADKA Z PIERŚCIENIAMI

W trakcie pracy z tą pomocą dziecko układa pierścienie na wystający słupek.

Kolejność prezentacji pomocy:

  • podkładka z jednym rodzajem pierścienia
  • podkładka z zielonymi pierścieniami – nakładanie z boku
  • podkładka z kolorowymi pierścieniami

Przy podkładce z kolorowymi pierścieniami dziecko uczy się rozróżniać kolory i jest to pierwszy etap nauki kolorów. Kiedy dziecko będzie rozróżniać trzy podstawowe kolory to znaczy żółty, czerwony, niebieski wtedy możemy wprowadzać nazwy tych kolorów.

PUDEŁKO Z SZUFLADAMI

Mamy tutaj naukę otwierania szuflad, aby dziecko zainteresować możemy dodatkowa coś w szufladach schować.

TACA Z TRZEMA PRZEDMIOTAMI

Praca z pomocą polega na łączeniu kuli, jajka i sześcianu z odpowiadającymi do nich podstawkami.

Na koniec zachęcam rodziców, których dziecko nie uczęszcza do żłobka Montessori aby zamiast grających zabawek kupić dziecku takie oto pomoce, dzięki nim Wasze dziecko będzie rozwijało wiele nowych umiejętności i co ważne będzie się nimi bawić przez długi, długi czas.

Pisanie tego posta to sporo pracy 😉 Jeżeli znaleźliście tutaj interesującą treść to proszę podzielcie się nią ze znajomymi.🙏🙏🙏

Please follow and like us:

2 komentarze

  1. Świetny wpis. Koniecznie muszę poszukać tego typu pomocy. Mamy sporo świecąco grających po pierwszym dziecku, przy drugim prawie niczego nie kupowałam albo proste, drewniane i okazuje się, że teraz córkę tylko one interesują. Świetnie układa piramidę z kołeczek, wkłada kubeczki mniejsze w większe, chciałaby kształty ale mamy tylko takie „wszystkie na raz” i poza zniechęcenie nic nam nie dają, widzę tu, że jednak poziom trudnosci ma ogromne znaczenie. To na chwilę jest, wiecej dzieci nie planuję, więc muszę zapolować na wyprzedażach 🙂

    • Bogumiła Masłowska Reply

      No tak drewniane zabawki są droższe, plus jest taki że można je później sprzedać bo za ceną idzie też dobra jakość lub kupować używane. Ja często poluje na OLX.

Write A Comment