Wielu rodziców zastanawia się czy kupować pomoce Montessori dzieciom do domu. Z jednej strony umożliwiają one zdobywanie nowych umiejętności, a także rozwój dziecka. Z drugiej strony są one często bardzo drogie i rodzic na pierwszy rzut oka nie wiem jak z nimi pracować.

Dla tych co wolą oglądać filmik poniżej.

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zadam Wam inne… Czy wasze dziecko uczęszcza do placówek montessoriańkich ?

Jeśli TAK to:

Większość doświadczonych nauczycieli Montessori uważa, że w takim przypadku NIE należy dziecku kupować dodatkowo pomocy do domu. Jak to uzasadniają ?

W placówkach Montessori dzieci są pod dobrą opieką doświadczonych nauczycieli, którzy w odpowiedni sposób prezentują dziecku dane pomoce. Ponadto podczas nauki bardzo ważne jest uczucie ciekawości i zainteresowania, a kiedy dziecko ma podobne otoczenie w domu i w placówce to ta chęć poznania może być mniejsze. Czy w takim razie rodzice mogą inaczej wspierać rozwój dziecka zgodnie z pedagogiką montessoriańską. Oczywiście że tak. Dom to idealne miejsce do nauki dziecka samodzielności w wykonywaniu codziennych obowiązków – w pedagogice Marii Montessori jest to dział: ŻYCIE PRAKTYCZNE. Warto dostosować otoczenie dziecka w taki sposób aby mogło samodzielnie zadbać o siebie (umyć się, ubrać… ) jak i o otoczenie (posprzątać, podlać rośliny….).

Ponadto otoczenie dziecka powinna być schludne i uporządkowane. Uważajcie na nadmiar rzeczy i zabawek, wprowadzają one dziecku niepotrzebny zamęt i chaos, a także utrudniają podjęcie decyzji, na przykład czym się w danej chwili bawić.

Jeśli NIE to:

Jeżeli podobnie jak u Nas, Wasze dzieci nie chodzą do montessoriańskiego przedszkola lub szkoły to warto rozważyć zakup pomocy do domu. Tak jak wspomniałam wcześniej są one często bardzo drogie ale myślę, że warto je kupić zamiast kolejnych kilku grających zabawek.

Ważne jest również, aby dobrze poznać zasady prezentacji danej pomocy edukacyjnej. Na moim kanale YubeTube znajdziecie filmiki prezentujące niektóre z nich, jak na przykład Różowa Wieża czy Puszki Szmerowe.

Zapraszam Was również do zakładki KURSY tam również w postaci krótkich filmów prezentuje Wam poszczególne pomoce.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny to proszę o udostępnianie 😀🙏.

Please follow and like us:

Write A Comment