W poprzednim wpisie rozmawiałam z terapeutką Pauliną Karpowicz, co wpływa na prawidłowy uchwyt ręki. Otrzymałam wiele cennych informacji, więcej przeczytacie tutaj. W tym wpisie pokaże Wam jak te rady zastosować w praktyce.

Jeśli Wasze dzieci w wieku dwóch, trzech lat lub więcej, lubią pisać po ścianach to bardzo dobrze 😉. Dzięki takiej pracy ćwiczą staw barkowy oraz nadgarstek, których rozwój jest kluczowy do prawidłowego używanie długopisu w przyszłości. Z perspektywy montessoriańskiej powinniśmy się zastanowić, jak umożliwić dziecku pisanie w pionie jednocześnie nie pozwalając na niszczenie otoczenia.

Pokaże Wam parę naszych sprawdzonych pomysłów.

Bristol

Dzieci w pierwszych latach życia, oprócz tego że, preferują pisanie na płaszczyznach pionowych, od malowania przy stoliku to lubią również pisać na dużych formatach. Ten etap jest bardzo istotny, ponieważ zanim dziecko zacznie pisać małe literki w zeszycie musi mieć odpowiednio często możliwość pisania dużych kół, okręgów czy liter.

W tym celu zaopatrzyłam się w arkusze bristol w dużym formacie. A oto mój domowy sposób jak szybko zamontować je w pionie. Potrzebna komoda i już gotowe.

Folia elektrostatyczna

Kolejny sprawdzony i szybki sposób to folia elektrostatyczna, którą można przylepić do różnych gładkich powierzchni jak ściana, szyba czy lodówka. I nie bójcie się, że po odklejeniu odpadnie tynk lub trzeba będzie zdrapywać klej, ponieważ zamiast chemii działają tu prawa fizyki – folię można wielokrotnie przyklejać i odklejać. Piszemy po niej pisakami suchościeralnymi, więc można je mazać i pisać od nowa. Po paru tygodniach folia się niszczy i ja wymieniam ją na nową. W rolce znajduje się 25 sztuk.

Okna i lustra

Dużą przestrzeń pionową, którą na pewno w mieszkaniu macie to okna i lustra. Tutaj przydadzą nam się kredki żelowe do malowania po szkle, jak na przykład Rainy Dayz – do kupienia tutaj.

Tablice

Nie możemy zapomnieć o tradycyjnych tablicach:

Tablice typu sztaluga są dwustronne. Z jednej strony można pisać markerami suchościeralnymi, z drugiej strony kredą. Dodatkowo tablica z firmy Janod ma regulowaną wysokość od 90 do 130 cm.

Tablica – sztaluga Ikea

Tablica – sztaluga Janod

Farba tablicowa

Ostatni pomysł to farba tablicowa. Możecie przeznaczyć ścianę lub jej część, pomalować na czarno dedykowaną do tego farbą i już dziecko może malować po niej kredą.

Kiedy już wiemy na czym można pisać w pionie to teraz zajmiemy się przyrządami pisarskimi dla maluchów.

Woskowe kredki profilowane

Jako pierwsze kredki dla dzieci bardzo popularne są woskowe kredki stożkowe lub kredki kamyczki – Crayon Rocks.

Z plusów mogę wymienić:

  • bezpieczne dla dzieci – wykonane z naturalnych wosków
  • ćwiczą prawidłowy uchwyt
  • nie brudzą rąk

Z minusów:

  • aby uzyskać ładny efekt należy je mocniej przycisnąć – dla malucha może to być problem.

Kredki Stabilo woody

Plusy:

  • grube – łatwe do chwycenia
  • piękne intensywne kolory

Minusy:

  • po włożeniu do buzi bardzo barwią i brudzą usta

Pisaki Suchościeralne

Plusy:

  • grube – łatwe do chwycenia
  • wyraźne kolory

Minus:

  • szybko się wypisują

U nas najlepiej się sprawdził kolor czarny. Intensywna barwa, najłatwiej go można było zmazać i na końcu się wypisywał.

Przedszkolaki i uczniowie

Dla starszych dzieci, które mają problemy z pisaniem, popularne są nakładki na długopisy. U nas się one nie sprawdziły. Kiedy dziecko jest w przedszkolu i zaczyna ćwiczyć pisanie literek to polecam ołówki profilowane z firmy Stabilo dla prawo i leworęcznych. Następnie dobrze jest przejść na pióro wieczne, które najlepiej kształtuje charakter pisma, a na końcu używać długopisów. Pióro wieczne polecam z firmy Pelikan, również specjalnie profilowane.

Pisanie tego posta to sporo pracy 😉 Jeżeli znaleźliście tutaj interesującą treść to proszę podzielcie się nią ze znajomymi.🙏🙏🙏

Please follow and like us:

Write A Comment