Rodzice często mają opory aby wprowadzać dzieciom ostre narzędzia jak nóż czy nożyczki.
Z jednej strony podyktowane jest to troską o bezpieczeństwo malucha, nasza wyobraźnia podpowiada nam nieprzyjemne obrazy co dziecko może zrobić z nożem w ręce. Z drugiej jednak strony powinniśmy dziecku ufać. Dzieci na prawdę nie chcą zrobić sobie krzywdy czy się skaleczyć, one pragną jednego i całe ich jestestwo to pokazuje… DZIECI CHCĄ SIĘ UCZYĆ, chcą poznawać otaczające ich sprzęty, dotykać, pracować z nimi.
A więc KIEDY wprowadzić pierwszy nóż dla dziecka?
W naszym przypadku było tak że synek już od najmłodszych lat pomagałam mi w kuchni. Na początku były to proste czynności jak mieszanie, wsypywanie czy wrzucanie ziemniaków do garnka z wodą ;). Przyszedł moment kiedy zaczął się interesować czynnością krojenia, miał wtedy trochę ponad 1,5 roku.
Pierwszy nóż jaki dostał w ręce aby samodzielnie pokroić jedzenie to nóż karbowany do frytek. Bezpieczny, łatwy do trzymanie przez malucha. Na początku można kroić miękkie owoce jak banan lub gotowane warzywa: marchewka, pietruszka.
Kolejny nóż dla takiego malucha to nóż z kompletu sztućcy Doddl. Jego atutem jest super dopasowany uchwyt do rączki dziecka, tak aby mogło ćwiczyć prawidłowe trzymanie. Ząbki są lekko zaokrąglone dzięki temu dziecko nie zrobi sobie krzywdy ale może jednocześnie kroić miękkie potrawy. Ponadto ten nóż dziecko będzie mogło później wykorzystać do nauki jedzenia dwoma sztućcami na raz.
Polecam Wam cały zestaw Doddl. Zarówno łyżeczka jak i widelec świetnie leżą dziecku w ręce i ułatwiają samodzielnie spożycie posiłku.
Następny nóż do nauki to nóż do smarowania masła, może być metalowy lub drewniany.
W kuchni przydatne będą również krajalnica do jajek i jabłek, dzięki nim dziecko będzie mogło samodzielnie pokroić jabłko i jajko na równe, małe części. Ważne w procesie nauki jest uczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, a te urządzenia pozwalają dziecku na samodzielne, precyzyjne krojenie.
Następnie dla starszych już dzieci możemy kupić noże plastikowe do krojenia sałaty lub do krojenia ciasta. Są one normalnych rozmiarów dlatego nie nadają się dla najmłodszych.
Kiedy widzimy, że dziecko swobodnie używa ww. noże to możemy zakupić ostry „prawdziwy” nóż. Bardzo dobrze sprawdzi się nóż IKEA dla dzieci, który jest niewielkich rozmiarów, a uchwyt posiada zabezpieczenie tak aby mała rączka nie ześlizgnęła się na ostrze.
Na koniec zachęcam Was rodzice abyście już od najmłodszych lat zaznajamiali dziecko z ostrymi narzędziami, ponieważ bardziej niebezpieczna dla dziecka może okazać się niewiedza, kiedy to pod naszą nieuwagę dziecko sięgnie po nóż i chwyci go od strony ostrza bo nikt go wcześniej nie nauczył jak należy się z nim obchodzić. Dlatego myślę że lepiej jest zaspokoić ciekawość dziecka pod naszym okiem i w kontrolowanych warunkach uczyć dziecko pracy z nożem.