W tym roku pogoda nas rozpieszcza. Mamy dużo słonecznych dni, piękne kolory za oknem. Żal byłoby nie skorzystać i nie wybrać się z dzieckiem na świeże powietrze. W tym poście przedstawię Wam aktywności dla dzieci około drugiego roku życia jak i tych starszych.
W ogrodzie
Kiedy chcemy angażować dziecko w prace ogrodowe, warto zaopatrzyć się w małe narzędzia, aby ułatwić mu pracę. Przydadzą nam się:
- grabki – do grabienia liści
- miotła – do zamiatania liści
- konewka – do podlewania kwiatów doniczkowych
- taczka – do wywożenia liści na kompostownik
Oprócz pracy nie zapomnijmy o zwykłej zabawie, podczas której rozwija się sensoryka:
- rzucanie liśćmi
- szuranie w liściach
- skoki przez kupkę z liści
Jeżeli macie taką możliwość to dobrze jest zaangażować dzieci w zbieranie darów jesieni takich jak winogrona czy orzechy włoskie. Własnoręczne urywanie owoców z kiści winogron to dobry pomysł na ćwiczenie motoryki małej u dziecka.
Kasztany
Jak jesień to i oczywiście kasztany. Już samo zbieranie kasztanów to dla dziecka sporo uciechy, a jak kasztany wykorzystać do pracy z dzieckiem? Najpierw parę przykładów dla dwulatka:
- umieszczanie kasztanów w łupinkach po jajkach
- chodzenie z kasztanem umieszczonych na łyżce – tak aby nie spadł
- wrzucanie kasztanów do słoiczka – na słoiczek można założyć przecięty balon i zrobić w nim otwór
- wyszukiwanie kasztanów w ryżu ręką lub łyżeczką
- rozdzielanie kasztanów od orzechów włoskich
Dla starszych dzieci około czteroletnich:
- umieszczanie kasztanów w łupinkach po jajkach za pomocą drewnianych szczypiec
- układanie kasztanów na narysowanym wzorze
Tworzenie bukietów z kwiatów
Jedną z aktywności w przedszkolach Montessori jest układania bukietów z kwiatów. Wierzcie mi że ta praca spodoba się zarówno przedszkolakowi jak i starszym dzieciom. Na początek potrzebujemy trochę wolnego czasu aby wybrać się z dzieckiem po astry czy trawy, pięknie kwitnące o tej porze roku.
Następnie zaopatrujemy dziecko w:
- tacę
- nożyczki
- wazon
….. i patrzymy jakie piękne dzieła sztuki wychodzą z pod rąk naszych dzieci …..
Zbieranie liści. Jesienne mobile.
Jesienią liście kuszą nas swoimi barwami, cóż nam zostało innego jak nie ruszyć na kolejny spacer i przynieść ich trochę do domu. Staramy się szukać liści różnych gatunków drzew, aby zwrócić dziecku uwagę na różne ich kształty i kolory. By przedłużyć trwałość naszych „materiałów edukacyjnych” 😉, możemy je zalaminować. I w takiej postaci przylepić dziecku na szybę w pokoju lub stworzyć z nich jesienne mobile. Nożyczki i igła idą w ruch i powstaje takie oto dzieło.
Wiedzę na temat drzew i roślin kwitnących jesienią dobrze jest utrwalać za pomocą kart trójdzielnych. Jak z nimi dokładnie pracować oraz jak przeprowadzić lekcje trójstopniową znajdziecie tutaj.
Poniżej karty do pobrania.
Liście drzew, rośliny jesienne – Karty pracy. Wpisz swoje dane i pobierz materiał.